Noc Listopadowa

Teatr odwrócony
21 maja 2014

Wyspiański premiera 13.06.2014 godzina 20:00

To nie fikcja, nie żadna legenda – to się może zdarzyć w każdej chwili i nikt z nas nie wie jak się wtedy zachowa. Pamiętajmy o tych, którzy w przeszłości stawali przed takim dylematem.

Relacja z prób: https://www.facebook.com/awodapotsilcon

Wybuch powstania w Krakowie. Dramat Wyspiańskiego powrócił na krakowską sceną pierwszy raz po roku ’89. To nie byle jaka wiadomość. Zwłaszcza jeśli wierzyć, że nic nie dzieje się przypadkowo… Tekst wielkiego wizjonera teatru, artysty totalnego w rękach współczesnych twórców i technologii nowych mediów będzie można podziwiać na deskach Teatru Odwróconego w Krakowie już od 13 czerwca 2014 roku.

Zdrada. Krew. Bój. Słowa, z którymi nie chcemy mieć nic do czynienia. Kiedy je słyszymy, od razu staramy się zapomnieć o ich istnieniu. Jeśli jednak trafią do świadomości, niespodziewanie okazuję się, że działają uspokajająco – „dobrze, że nie u nas” myślimy patrząc w migawki przygotowane przez telewizyjne wiadomości. A przecież te pojęcia są obecne. Działały, działają i będą działać. Każdego dnia. W setkach miejsc. „Dobrze, że nie u nas”. Niszczą. Nie nas. Innych… Jakich jeszcze potrzebujesz argumentów, żeby się zainteresować nimi naprawdę?

Operowanie tekstem poetyckim i archaicznym, w dobie języka skrótowego, nastawionego na szybki przekaz informacji – to ekstrawagancja. Tworzenie obrazów mających trafiać aż do podświadomości, w czasach przekazu „jeden do jeden” – czarnoksięstwo. Wyzwalanie tematów narodowych, w dobie pozornej beztroski i mody na powszechną szczęśliwość – ekshibicjonizm. Z tej mieszanki zrodził się niepowtarzalny spektakl o odwadze i zmaganiach – dla odważnych i wymagających.

Powstanie już się zaczęło. W Krakowie w Teatrze Odwróconym. 10 obrazów. 10 sytuacji. 10 oblicz powstania. Jedna noc.

Spektakl jest finałem półrocznego projektu pt.: „Babie lato.” realizowanego przez Szymona Budzyka w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt oprócz pracy nad dorobkiem Wyspiańskiego zakładał wytworzenie współpracy pomiędzy krakowskimi uczelniami artystycznymi.

Reżyser: Budzyk
Muzyka: Paulina Załubska
Scenografia: Video-Mapping (ASP)

Obsada:
Marzena Figiel
Karolina Fortuna
Aleksandra Kowalczyk
Anna Miśta
Szymon Grzybek
Radosław Sołtys
Wojciech Sukiennik
Michał Węgrzyński

Gościnnie: Edward Dobrzański
Studenci:
– Wydział Aktorski PWST im. Ludwika Solskiego:
Aleksandra Batko, Karolina Burek, Sylwia Gola, Bartłomiej Cabaj, Kuba Margosiak
– Wydział Intermediów ASP im. Jana Matejki:
Aleksandra Rodobolska Sania, Dorota Tylka, Maria Matylda Wojciechowska

Projekt realizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
stypendium_czerwona

Spektakl powstał dzięki pomocy:
!_MilWorldLogoTransparentExport logo


fot: Maria Matylda Wojciechowska