9 stycznia 2015

premiera 29.01.2015 godz. 19:00

relację z prób można śledzić na stronie:
https://www.facebook.com/matkamaatak

Autorska współczesna wersja dramatu, która powstała pod wpływem ostatnich wydarzeń z życia. Reżyser został ojcem. Ogrom przeżyć i spostrzeżeń skłania go do realizacji spektaklu o początkach człowieka. „Mam jedną wyższość nad autorem dramatu – Witkacy nie był ojcem, nie przytulał bezbronnej istoty, nie patrzył jak rozwija się na jego oczach i dzięki jego opiece. Nie spotkał się z Tajemnicą Istnienia. Napisał „Matkę” znając temat tylko z jednej perspektywy. Dzięki jego tekstowi i znakomitym aktorom mówię o kobiecie i człowieku, który tylko wewnątrz niej był nim naprawdę”.

Fizycznie, po ok. 30 godzinach od zapłodnienia w brzuchu kobiety zaczyna rozwijać się nowe życie. Czy już wtedy staje się ona matką? Tak. Lecz to dopiero początek przemian, które w niej nastąpią – fizycznych, chemicznych , psychicznych i duchowych.

W którymś momencie kobieta, jako jedyna istota na ziemi, zyska swój czwarty wymiar. Nie do zastąpienia przez nic innego. Stając się matką, będzie nią już do końca życia – bez względu na dalsze losy dziecka. A ono? W chwili urodzenia, wychodząc z wody – najczystszej i nieskończenie dobrej – doznaje szoku – za jasno, za zimno, niebezpiecznie. Mały człowiek właśnie zakończył istnienie w swej najprawdziwszej postaci. Teraz środowisko zewnętrzne będzie mu dyktować warunki. Od tego momentu zacznie się dostosowywać… nie każdy się na to godzi.

Spektakl w reż. Budzyka – wariacja na trzy głosy kobiece i jeden baryton, ukazuje postać tej samej kobiety na trzech etapach życia. Reżyser rozwarstwia rzeczywistość, jak kompozytor rozpisujący na głosy znaną wszystkim melodię.

Reżyseria: Budzyk
Scenografia: Maria Matylda Wojciechowska
Muzyka: Enhap
Charakteryzacja: Aleksandra Dąbrowska
Występują:
Anna Dzierża
Marzena Figiel
Aleksandra Kowalczyk
Kiril Denev

„Matka” wg Witkacego w Teatrze Odwróconym