JAN MACIEJ KAROL WŚCIEKLICA

Brzmienie
16 sierpnia 2013

„…Te myśli zmienić na drobną monetę słów i puścić między ubogich duchem moich współczesnych!…” J.M.K. Wścieklica

ZAJĘLIŚMY SIĘ POLSKĄ – dramatem Witkacego uznanym za jeden z najbardziej realistycznych. My realizujemy go w myśl Teorii Czystej Formy, będzie pokrętnie, apolitycznie lecz na pewno NARODOWO!
TERROR I BAT POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI NAS NIE SIĘGNIE!

„Sztuka powinna być grana nierealistycznie. Wypowiadanie zdań zimne. Dekoracje (…) niesłychanie fantastyczne, jednak bez żadnych kubizmów i innych izmów. Tempo wściekłe.(…)”  Taką uwagą Witkacy rozpoczyna tekst dramatu, który z pośród wszystkich wystawianych dzieł za jego czasów, cieszył się największym powodzeniem. Wywołał niemały odzew społeczny i pomimo wstępnych wskazówek jest dziś uznawany za najbardziej realistyczny. Jak zostanie odebrany dzisiaj?

Tytułowy bohater, zrywa z dotychczasowym życiem polityka i wraca do rodzinnej wisi, by napisać Opus Magnum – dzieło, które będzie zbiorem jego najważniejszych myśli, mających wpłynąć na życie przyszłych pokoleń. Niepostrzeżenie Wścieklica zostaje wpędzony w machinę politycznych gierek, gróźb i agenturalnych spisków.

– W sytuacjach codziennych – w pracy, podczas rodzinnych spotkań – właśnie polityka jest tematem, przy którym zapala się czerwona lampka „zachowaj ostrożność”. Podświadomy terror politycznej poprawności nie może dzielić ludzi. Podobno od 1989 roku, żyjemy w „wolnym Kraju”. Nadal jednak, młode pokolenia są zależne od poprzedniego ustroju, który nie daje o sobie zapomnieć. – mówi reżyser, Sz. H. Budzyk. – Chcemy, aby spektakl „Wścieklica” dla tych, którzy go tworzą i dla tych, którzy przyjdą go obejrzeć był chociaż częściowym mentalnym wyzwoleniem – dodaje.

„Wścieklica” o polityce i narodzie mówi zupełnie innym językiem niż ten, do jakiego przywykliśmy. Zamiast agresywnych komentarzy czy PR-owych frazesów operuje jedyną w swoim rodzaju mieszanką artystycznego żartu i absurdu witkacowskiej konwencji „grotesque macabre”.

Data i miejsce premiery:
15, 16 czerwca 2013, Pokój Mirona B., ul. Halicka 2 , Kraków

Realizatorzy:

Reżyseria: Sz. H. Budzyk
Scenografia, video: Lech Kolasiński
Muzyka: Paulina Załubska
Kostiumy: Basia Jeziorny

OBSADA:

Jan Maciej Karol Wścieklica – Łukasz Krzemiński
Rozalia Wścieklicowa – Aleksandra Kowalczyk
Panna Wanda – Karolina Fortuna
Abraham Mlaskauer – Radosław Sołtys
Zosia – Tomasz Poniży